Co zrobić, żeby ubrania się nie mechaciły (kulkowały)?

Mechacenie to nazwa często nadawana małym, jędrnym kulkom kłaczków, które tworzą się na powierzchni tkanin, takich jak odzież, podczas gdy „pilling” to proces, który je formuje.

Na szczęście zazwyczaj można usunąć pigułki za pomocą grzebienia z tkaniny lub zasilanego bateryjnie środka do usuwania pigułek / kłaczków, który je tnie lub zeskrobuje.

Mechacenie się ubrań – jak temu zapobiec?

Możesz także dowiedzieć się, jak zapobiegać mechaceniu się ubrań lub przynajmniej je zmniejszyć, w tym jak prać i suszyć tkaniny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o mechaceniu tkanin i metodach zapobiegania. Te brzydkie kulki z tkaniny są wynikiem normalnego zużycia – połamane włókna odzieży na powierzchni splątują się ze sobą. Z biegiem czasu nici te zlepiają się, tworząc charakterystyczną kulkę kłaczków, która przykleja się do ubrania. Podczas cyklu prania mogą przyciągać luźne mikronici, przyspieszając proces mechacenia tkaniny. Mechacenie ubrań może się również zdarzyć przy codziennym tarciu, takim jak ocieranie się części odzieży, plecak lub torebka, a nawet poruszanie się po kanapie.

Z portalu www.stylecity.pl można dowiedzieć się, że aby zapobiec mechaceniu się ubrań, należy wybrać wytrzymałe tkaniny, które są ciasno tkane i wykonane z trwałych materiałów. Mechacenie ubrań jest najczęściej spotykane przy luźniejszych, krótszych włóknach. Dzianiny mają tendencję do mechacenia się bardziej niż tkane, a ubrania wykonane z wełny, bawełny, poliestru, akrylu i innych syntetyków mają tendencję do tworzenia pigułek łatwiej niż jedwab, dżins lub len. Istnieją jednak pewne sposoby, które mogą pomóc spowolnić lub zapobiec mechaceniu tkanin, zmniejszając tarcie lub ścieranie, których ubrania doświadczają na co dzień.

Może to obejmować unikanie noszenia plecaka z ulubionym topem, zmniejszanie warstw, aby zapobiec ścieraniu się tkanin lub wybór ciasno tkanej tkaniny jako drugiej warstwy odzieży. Te środki ostrożności nie pozbędą się całkowicie mechacenia, ale mogą pomóc spowolnić proces.